O nás

O nás aneb Proč to celé děláme

Jsme lidi, kteří zcela přirozeně a nesobecky navzdory nejrůznějším blbým náladám mají rádi svou rodnou hroudu, které říkáme Česká republika. Náš společný prostor je pro nás důležitý a jsme přesvědčení, že stojí za to si ho hýčkat. Samo se nikdy nic neudělá, a nám už se nechtělo jen čekat, až bude líp. Víme, že nezachráníme ani nezměníme celý svět, ale alespoň se o to můžeme pokusit u nás doma.

Část z nás založila neziskový spolek Otec vlasti Karel IV., který v letech 2013 – 2016 připravoval rozsáhlý projekt k 700. výročí jeho narození. Během tří let se do něj zapojily stovky organizací, velkých i malých spolků, knihoven a škol. Spolu s nimi se nám podařilo povýšit oslavy výročí narození Karla IV. na celonárodní fenomén. Zapojily se desetitisíce lidí na více než dvě stě místech republiky a dokonce i na mnoha místech v zahraničí. Zastřešovali jsme více než 550 akcí a aktivit, od malých lokálních představení až po velké celorepublikové události. Mnohé akce jsme spolupořádali, pomáhali jsme organizátorům a komunikovali s lidmi. Především jsme je ale propojovali a propagovali samotné výročí a konkrétní odkaz Karla IV.

Věříme, že velká výročí spojená s naší zemí nám dávají jedinečnou příležitost připomenout si, kdo jsme, a zamyslet se nad tím, kam vlastně směřujeme a jaké jsou naše skutečné hodnoty…

Díky našim předchozím zkušenostem, o kterých si můžete přečíst na www.otecvlasti.eu, jsme zjistili, že jediná smysluplná cesta je ta, která vede tzv. zezdola. Žádné dotace, žádné státní peníze nemůžou nahradit úsilí samotných lidí. Bez nich jsou veškeré akce zbytečné.

Nepatříme k těm, kteří nadávají na všechny politiky. Ovšem po událostech, které se odehrály v posledních letech, a vlastně se odehrávají neustále, jsme se rozhodli, že si tuto kulatou oslavu nenecháme vzít ani zkazit.  Republika si pořádnou a důstojnou oslavu zaslouží. Věříme, že my, její občané, si ji zasloužíme také. Bez ostudy, za to se všemi a pořádně. 🙂 Vítejte mezi námi a sledujte nás na www.ceskomanarozeniny.cz nebo na www.vyrocirepubliky.cz.

Náš tým:

Ondřej Chrást
Iva Voldánová
Dagmar Goldmannová,
Martina Švarcová
Ivo Pinkas

Je nás zatím pět a doufáme, že s vámi nás bude mnohem víc 🙂

Pojďte do toho s námi!

Poděkování

Děkujeme Grafické a multimediální laboratoři Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) za skutečně krásné video, které můžete vidět v úvodu tohoto projektu a které pro nás vytvořila v rekordně krátkém čase. HitHit projekt, pro který bylo video vytvořené sice nevyšel, ale nevzdali jsme to – pokračujeme dále, trochu jinak, ale stále kupředu!