O projektu

Česko má 100. narozeniny. Oslavme to!

#jakolev

AKTUALIZOVÁNO 14.12.2017:

Kampaň na crowdfundingovém portále nám prozatím nevyšla, ale nevěšme hlavu, projekt rozhodně aktivně pokračuje a 100. výročí naší republiky rozhodně společně oslavíme! Děkujeme všem za dosavadní velkou podporu a mnohé náměty! Těšíme se na spolupráci s vámi všemi!

PODPOŘTE NÁS! DĚKUJEME!

Česku bude příští rok 100 let a my to chceme s vámi všemi pořádně oslavit! Podpořte největší oslavu všech dob. Společnou a skutečně nezávislou oslavu. Pomozte nám uspořádat celorepublikový narozeninový happening a zasadit s námi Alej republiky.

Ptáte se proč?

Naší republice bude sto až příští rok, ale naše přípravy na celorepublikový happening začínají už teď. Samozřejmě že se chystají i velké státní oslavy. Neminou nás výstavy, proslovy, uctění památky atd. Oficiality byly a budou, pokud nezemřeme nudou, ale co my ostatní? Nakolik se nás tyto veřejné akce dotknou? Dotknou se nás vůbec? A není to škoda? Vždyť Česká republika je náš životní prostor. Tvoříme ho my. Nenechme se odradit tím, co se děje v politice a pojďme si narozeninovou oslavu uspořádat sami! Národ sobě. To přeci všichni dobře známe. Už jednou se to povedlo, tak si to pojďme zopakovat! Oslavme narozeniny po svém! A důstojně!

Česko (o)žije

Naším přáním je dát lidem důvod být zase spolu. Dát jim příležitost potkat své virtuální přátele naživo i možnost poznat své reálné sousedy jinak než podle jména na zvonku. Chceme uspořádat slavnost, která propojí lidi ve velkých městech i odlehlých vesničkách. Oslovíme místní komunity, spolky, čtvrti, aby samy přišly s vlastní oslavou, vlastním nápadem. Nikomu nebudeme říkat, jak se má bavit. Vždyť vynalézavost a smysl pro humor můžeme vyvážet na kila, tak se nechme překvapit tím, co kdo vymyslí. A když už mluvíme o exportu, chceme zapojit i naše krajany v zahraničí, takže oslava to bude opravdu veliká.

Ťukneme si na to

Všechny nás spojí 19. hodina, 28. října 2018 – kdy si společně připijeme. Ať už doma, na pavlači anebo v ulicích českých i cizokrajných měst s na ší rodinou, dětmi, babičkou, přáteli, sousedy, pejskem a kočičkou… Na republiku a na nás!

Bude nám STO. Oslavme TO!

A pokud si budete chtít připít opravdu slavnostně, můžete se chopit našich sklenic, skleniček, půllitrů a hrnečků 🙂

Pomozte nám vysázet Alej republiky

Součástí slavnosti bude i sázení lip. Chceme jich vysázet ne deset dvacet třicet, ale celou lipovou alej. Sto krásných lip, které tu po nás zůstanou stovky a stovky let. Chceme vytvořit místo, kde budeme čerpat sílu i naději, že to s námi ještě není tak zlé. Pojďme společně zanechat našim potomkům vzkaz, že kromě supermarketů, parkovišť a kanceláří umíme vytvořit něco opravdu hodnotného. Vysázejme Alej republiky a poděkujme naší zemi, a to doslova, za to všechno, co nám až doposud dala.

Celý další půlrok věnujeme hledání ideálního místa, kde by Alej republiky mohla vyrůst. Posílejte nám své tipy, my vám budeme bedlivě naslouchat. Uspořádáme soutěž mezi městy, vesnicemi i soukromými vlastníky půdy a spolu s vámi vybereme to nejlepší místo pro naši společnou stolipovou alej. Obstaráme všechna povolení a začneme sázet.

Můžete přispět i tím, že se stanete patronem jedné ze stovky lip. My vám k ní na oplátku vyrobíme krásnou cedulku s vaším jménem, abyste si svou lípu poznali i po letech. A pokud nás chcete podpořit skutečně vydatně, můžete si pořídit v aleji vlastní lavičku. Na jednu lípu či lavičku vás může být klidně i víc, rodina, přátelé, kolegové z práce, škola, fotbalový klub anebo spolek kaktusářů 🙂 Všechny stromy pak slavnostně vysázíme spolu s vámi.

Čím víc lip tím líp

Ale nezůstávejme jen u aleje. Sázením lip chceme “nakazit” každé město a každou vesnici. Celou republiku a vlastně nejen ji. I naše krajany v Evropě, Austrálii, Americe… Vás všechny, kdo se do narozeninového happeningu zapojíte.

Víte o nějakém vhodném místě, kde by to lípě slušelo a vás by těšilo se na ni chodit dívat, jak roste? Pak ji tam příští rok 28.10. společně zasaďte. My vás v tom podpoříme a propojíme vás navzájem.

Pojďme si všichni dát takový narozeninový dárek. Dejme ho sobě, naší zemi a našim dětem.

Bez vás to nepůjde 

Abychom mohli celou slavnost uskutečnit, potřebujeme vaši pomoc. Podpořte nás jakoukoliv částkou, sdílejte náš projekt a my se do příprav vrhneme jako lvi.

  • Pořídíme pozemek a sto lip, které zasadíme.
  • Vytvoříme pro vás interaktivní web s mapou, kde budete moci označit jak vaši slavnost, tak i místo, kam zasadíte svou lípu.
  • Abyste mohli sdílet své nápady, inspirovat ostatní a zvát je na své akce, propojíme vás přes web a facebook.
  • Budeme vaše spojka nejen v České republice, ale i v zahraničí. Zkontaktujeme nejrůznější komunitní a sousedské spolky a rozproudíme komunitní život napříč republikou i u našich krajanů ve světě.

Chcete být u toho? Podpořte nás! Mluvte o nás a vyberte si v našich odměnách. Dali jsme si na nich záležet 🙂

Kulaté narozeniny slavíme maximálně 1x za 100 let, tak si to užijme.

Děkujeme!

Díky vám se nám tu bude žít líp…

O nás aneb Proč to celé děláme

Jsme lidi, kteří zcela přirozeně a nesobecky navzdory nejrůznějším blbým náladám mají rádi svou rodnou hroudu, které říkáme Česká republika. Náš společný prostor je pro nás důležitý a jsme přesvědčení, že stojí za to si ho hýčkat. Samo se nikdy nic neudělá, a nám už se nechtělo jen čekat, až bude líp. Víme, že nezachráníme ani nezměníme celý svět, ale alespoň se o to můžeme pokusit u nás doma.

Část z nás založila neziskový spolek Otec vlasti Karel IV., který v letech 2013 – 2016 připravoval rozsáhlý projekt k 700. výročí jeho narození. Během tří let se do něj zapojily stovky organizací, velkých i malých spolků, knihoven a škol. Spolu s nimi se nám podařilo povýšit oslavy výročí narození Karla IV. na celonárodní fenomén. Zapojily se desetitisíce lidí na více než dvě stě místech republiky a dokonce i na mnoha místech v zahraničí. Zastřešovali jsme více než 550 akcí a aktivit, od malých lokálních představení až po velké celorepublikové události. Mnohé akce jsme spolupořádali, pomáhali jsme organizátorům a komunikovali s lidmi. Především jsme je ale propojovali a propagovali samotné výročí a konkrétní odkaz Karla IV.

Věříme, že velká výročí spojená s naší zemí nám dávají jedinečnou příležitost připomenout si, kdo jsme, a zamyslet se nad tím, kam vlastně směřujeme a jaké jsou naše skutečné hodnoty…

Díky našim předchozím zkušenostem, o kterých si můžete přečíst na www.otecvlasti.eu, jsme zjistili, že jediná smysluplná cesta je ta, která vede tzv. zezdola. Žádné dotace, žádné státní peníze nemůžou nahradit úsilí samotných lidí. Bez nich jsou veškeré akce zbytečné.

Nepatříme k těm, kteří nadávají na všechny politiky. Ovšem po událostech, které se odehrály v posledních letech, a vlastně se odehrávají neustále, jsme se rozhodli, že si tuto kulatou oslavu nenecháme vzít ani zkazit.  Republika si pořádnou a důstojnou oslavu zaslouží. Věříme, že my, její občané, si ji zasloužíme také. Bez ostudy, za to se všemi a pořádně. 🙂 Vítejte mezi námi a sledujte nás na www.ceskomanarozeniny.cz nebo na www.vyrocirepubliky.cz. Tady se také dočtete více o našem týmu – Ondrovi, Ivě, Dáše, Martině a Ivovi. Je nás pět a doufáme, že s vámi nás bude mnohem víc 🙂

Pojďte do toho s námi!

Aktuality 

Sledujte i naše aktuality. Najdete tam například tipy, jak ty naše společné narozeniny pěkně oslavit!

Poděkování

Děkujeme Grafické a multimediální laboratoři Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) za skutečně krásné video, které můžete vidět v úvodu tohoto projektu a které pro nás vytvořila v rekordně krátkém čase.